Kam za kulturou

ZÁMEK SOBOTÍN

Luxusní zámecký resort Sobotín nabízí pestrou škálu služeb, která uspokojí i náročné klienty. Součástí resortu je vlastní zámecký pivovar, wellness centrum s relaxačním spa a saunovým světem, fitness, venkovní bazén a tenisové kurty, lanové centrum, adventure golf, minizoo a mnoho dalšího.

DŘEVĚNÝ KOSTEL MARŠÍKOV

Maršíkov rozkládá se od Velkých Losin a leží zčásti v údolí Desné, zčásti na úpatí hor. Ves má 434 m n.v. , má pouze 195 obyvatel. Roku 1609 si vybudovali maršíkovští evangelíci dřevěný kostelík, který se dochoval do dnešní doby. Obec byla čistě zemědělská, byl zde pouze mlýn s pilou, který zanikl po druhé světové válce. Význačnou památkou lidového stavitelství je maršíkovský kostel sv. Michala.

VYHLÍDKA Z RADNIČNÍ VĚŽE ŠUMPERK

Z ochozu radniční věže se naskýtá jedinečný pohled na město Šumperk z ptačí perspektivy a také výhled na panorama pohoří Hrubého Jeseníku, kterému dominuje nejvyšší hora Moravy – Praděd.

RUČNÍ PAPÍRNA VELKÉ LOSINY

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16.století až do dnešních dnů. Je jedninou z posledních evropských svědků starého papírenského řemesla, jediná svého druhu v České republice.

ZÁMEK VELKÉ LOSINY

Na dolním okraji obce Velké Losiny stojí překrásný zámek, který je jednou z nejkrásnějších ukázek moravské renesanční architektury. Temnou stránkou zámku je, že v 17. století neblaze proslul čarodějnickými procesy.